WSR3R0120FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
12 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 4527 J-Lead Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
WSR3R0120FTB
DigiKey Part Number
WSR3R0120FTB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSR3R0120FTB
Description
RES 0.012 OHM 1% 3W 4527
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)