562R10TSQ68PL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Cera-Mite
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Cera-Mite
In Stock: 4 005
Datasheet
68 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc
562R10TSQ68PL
DigiKey Part Number
562R10TSQ68PL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
562R10TSQ68PL
Description
CAP CER 68PF 1KV X5F RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
562R10TSQ68PL Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.252" Dia (6.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.377" (9.58mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.252" (6.40mm)