562R10TSQ68
DigiKey Part Number
562R10TSQ68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
562R10TSQ68
Description
CAP CER 68PF 1KV X5F RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
562R10TSQ68 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.252" Dia (6.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.377" (9.58mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.252" (6.40mm)