561R1DF0Q68
DigiKey Part Number
561R1DF0Q68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
561R1DF0Q68
Description
CAP CER 68PF 1KV N1500 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor N1500 Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
561R1DF0Q68 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Features
Low Dissipation Factor
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.252" Dia (6.40mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.252" (6.40mm)