ANT-916-OC-LG-SMA
DigiKey Part Number
ANT-916-OC-LG-SMA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ANT-916-OC-LG-SMA
Description
RF ANT 916MHZ WHIP TILT SMA MALE
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox Whip, Tilt SMA Male Connector Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ANT-916-OC-LG-SMA Models
Category
Antenna Type
Whip, Tilt
VSWR
2
Packaging
Bulk
Gain
2.2dBi
Termination
SMA Male
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
7.618" (193.50mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Applications
ISM, LoRa, Sensor Networks, SigFox
Frequency Range
895MHz ~ 935MHz