AEACAC054010-S915
DigiKey Part Number
535-14818-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEACAC054010-S915
Description
RF ANT 915MHZ WHIP STR SMA ML
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox Whip, Straight SMA Male Connector Mount
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
3
Packaging
Bulk
Gain
2dBi
Part Status
Active
Termination
SMA Male
RF Family/Standard
General ISM
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Height (Max)
1.807" (45.90mm)
Frequency (Center/Band)
915MHz
Applications
ISM, LoRa, LPWAN, Sigfox
Frequency Range
880MHz ~ 950MHz