FK28X5R0J105KN000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 4 612
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 13 139
Datasheet
Upgrade
In Stock: 335
In Stock: 831
Similar
In Stock: 390
Similar
In Stock: 760
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK28X5R0J105KN000
DigiKey Part Number
445-FK28X5R0J105KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28X5R0J105KN000
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28X5R0J105KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)