FK28X5R1A105KN000
DigiKey Part Number
445-FK28X5R1A105K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28X5R1A105KN000
Description
CAP CER 1UF 10V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R Radial
EDA/CAD Models
FK28X5R1A105KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)