B43504C5227M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 240
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 237
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
In Stock: 295
In Stock: 342
KEMET
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 610mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43504C5227M000
DigiKey Part Number
495-4262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43504C5227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
730 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
610mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C