381LX221M450A022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 008
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 157
Datasheet
In Stock: 1 609
In Stock: 80
Direct
Direct
Rubycon
Rubycon
In Stock: 51
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
381LX221M450A022
DigiKey Part Number
381LX221M450A022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX221M450A022
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C