381LR221M450A022 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1 008
Datasheet
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 157
Datasheet
In Stock: 1 609
In Stock: 80
Direct
Rubycon
Upgrade
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 387
Chemi-Con
In Stock: 86
TDK
Nichicon
In Stock: 237
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
381LR221M450A022
DigiKey Part Number
338-2281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LR221M450A022
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.03 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C