B41866E6827M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
820 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 43mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
B41866E6827M000
DigiKey Part Number
B41866E6827M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41866E6827M000
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41866E6827M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.19 A @ 100 kHz
Impedance
40 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
43mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C