B32562J3105K289
DigiKey Part Number
495-76973-1-ND - Cut Tape (CT)
495-76973-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32562J3105K289
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC 2DIP
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32562J3105K289 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Size / Dimension
0.650" L x 0.276" W (16.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V