B32562J3105K189 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32562J3105K189 |
Description | CAP FILM 1UF 10% 250VDC 2DIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32562J3105K189 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.650" L x 0.276" W (16.50mm x 7.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.366" (9.30mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 160V | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - DC 250V | Applications General Purpose |