63YXG120MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-1491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXG120MEFC10X16
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63YXG120MEFC10X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
178.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
357 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C