80ZLJ120M10X16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 390
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 2 380
Chemi-Con
In Stock: 69
Nichicon
In Stock: 691
Nichicon
In Stock: 267
120 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
80ZLJ120M10X16
DigiKey Part Number
80ZLJ120M10X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80ZLJ120M10X16
Description
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
80ZLJ120M10X16 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
80 V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C