EEU-FS1J121
DigiKey Part Number
P123396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FS1J121
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FS1J121 Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
532.7 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
761 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
63 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C