420MXH390MEFCSN25X50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 115
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 401
Direct
Chemi-Con
In Stock: 198
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 144
TDK
TDK
In Stock: 200
In Stock: 270
Nichicon
Nichicon
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
420MXH390MEFCSN25X50
DigiKey Part Number
420MXH390MEFCSN25X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420MXH390MEFCSN25X50
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
420MXH390MEFCSN25X50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.93 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.702 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C