450MXK390MEFCSN25X50
DigiKey Part Number
1189-2631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXK390MEFCSN25X50
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
450MXK390MEFCSN25X50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Packaging
Tray
Ripple Current @ High Frequency
2.856 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C