LGL2W391MELA50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 144
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 401
TDK
TDK
Chemi-Con
In Stock: 270
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
In Stock: 179
In Stock: 169
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGL2W391MELA50
DigiKey Part Number
493-7532-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGL2W391MELA50
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGL2W391MELA50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.28 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.8304 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C