100ZLJ100M12.5X16
DigiKey Part Number
100ZLJ100M12.5X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100ZLJ100M12.5X16
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
100ZLJ100M12.5X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C