100ZLH100MEFC12.5X16
DigiKey Part Number
1189-2938-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100ZLH100MEFC12.5X16
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
100ZLH100MEFC12.5X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
487.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
975 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C