UHW2A101MHD6TO
DigiKey Part Number
493-14616-1-ND - Cut Tape (CT)
493-14616-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW2A101MHD6TO
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW2A101MHD6TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
572 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
115 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C