RB-3.33.3D/P
DigiKey Part Number
RB-3.33.3D/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB-3.33.3D/P
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 152mA, 152mA 3V - 3.6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB-3.33.3D/P Models
Category
Current - Output (Max)
152mA, 152mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
70%
Voltage - Input (Min)
3V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)