R0.25D10-3.33.3
DigiKey Part Number
R0.25D10-3.33.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R0.25D10-3.33.3
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 250MW
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 38mA, 38mA 3V - 3.6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R0.25D10-3.33.3 Models
Category
Current - Output (Max)
38mA, 38mA
Mfr
Power (Watts)
250 mW
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
60 ~ 70%
Voltage - Input (Min)
3V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
10-SMD Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)