ERZ-V14D391 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
TDK
In Stock: 387
Eaton - Electronics Division
In Stock: 481
Eaton - Electronics Division
Littelfuse Inc.
390 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 15.5mm
ERZ-V14D391
DigiKey Part Number
P7266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D391
Description
VARISTOR 390V 6KA DISC 15.5MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V14D391 Models
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
140J
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 15.5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V