ERZ-E10A391 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 148
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 56 197
Littelfuse Inc.
390 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 11.5mm
ERZ-E10A391
DigiKey Part Number
P16779-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E10A391
Description
VARISTOR 390V 4.5KA DISC 11.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
91J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 11.5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V