MOVHE14V250Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE14V250Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE14V250Y
Description
VARISTOR 390V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
140J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
510 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V