Image for OSTTS10A15B is not available
OSTTS10A15B
DigiKey Part Number
OSTTS10A15B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTS10A15B
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Plug, Female Sockets
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Number of Positions
10
Wire Strip Length
6-7mm
Positions Per Level
10
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Brass
Pitch
0.295" (7.50mm)