Image for OSTOQ10A151 is not available
OSTOQ10A151
DigiKey Part Number
OSTOQ10A151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOQ10A151
Description
TERM BLOCK HDR 10POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Material
Brass
Number of Positions
10
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
10
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Number of Levels
1
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.295" (7.50mm)