Image for OSTEZ197150 is not available
OSTEZ197150
DigiKey Part Number
OSTEZ197150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTEZ197150
Description
TERM BLOCK PLUG 19POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) Free Hanging (In-Line)
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Plug, Female Sockets
Torque - Screw
0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Number of Positions
19
Wire Strip Length
5mm
Positions Per Level
19
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)