979-015-020R121 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 407
Datasheet
In Stock: 1 233
In Stock: 141
HARTING
In Stock: 23
HARTING
Amphenol CONEC
In Stock: 148
Amphenol CONEC
In Stock: 269
In Stock: 814
Molex
Molex
15 Position Two Piece Backshell Connector 180° Shielded
979-015-020R121
DigiKey Part Number
979-15MPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
979-015-020R121
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
979-015-020R121 Models
Shielding
Shielded
Material
Plastic, Metallized
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Chrome
Number of Positions
15
Compatible Shell Size
A
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos