956-015-020R121 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 397
Datasheet
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 1 233
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 141
HARTING
In Stock: 23
HARTING
Amphenol CONEC
In Stock: 148
Amphenol CONEC
In Stock: 249
In Stock: 804
Molex
Molex
15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded
956-015-020R121
DigiKey Part Number
956-15SMPE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
956-015-020R121
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
956-015-020R121 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Shielding
Shielded
Series
Primary Material
Plastic
Packaging
Bag
Material
Plastic, Metallized
Part Status
Active
Plating
Nickel over Copper
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Strain Relief
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos