781-M44-113R141
781-M44-113R141
NorComp IP67 Connectors
781-M44-113R141
DigiKey Part Number
NOR1032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
781-M44-113R141
Description
CONN D-SUB HD PLG 44POS R/A SLDR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
781-M44-113R141 Models
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C