781-M15-113R141
DigiKey Part Number
NOR1030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
781-M15-113R141
Description
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
781-M15-113R141 Models
Current Rating (Amps)
5A
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C