780-M44-203L001
780-M44-203L001
NorComp Connector Solutions for Telematics
780-M44-203L001
DigiKey Part Number
NOR1023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M44-203L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
780-M44-203L001 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C