781-M15-113R001
781-M15-113R001
NorComp IP67 Connectors
781-M15-113R001
DigiKey Part Number
NOR1097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
781-M15-113R001
Description
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C