780-M15-203L011
780-M15-203L011
NorComp Connector Solutions for Telematics
780-M15-203L011
DigiKey Part Number
NOR1082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
780-M15-203L011
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
780-M15-203L011 Models
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C