772-E15-203R001
772-E15-203R001
NorComp Connector Solutions for Telematics
772-E15-203R001
DigiKey Part Number
NOR1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
772-E15-203R001
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
772-E15-203R001 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions
Contact Form
Machined
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C