180-M62-103L001
180-M62-103L001
180-M62-103L001
DigiKey Part Number
180-M6201MN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M62-103L001
Description
CONN D-SUB HD PLUG 62POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
180-M62-103L001 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents, Shielded
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C