172-037-181L001
DigiKey Part Number
8637ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-181L001
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C