172-E37-203R011 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 4 833
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-E37-203R011
DigiKey Part Number
2137FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-203R011
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
172-E37-203R011 Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C