172-E37-203R911 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 4 833
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-E37-203R911
DigiKey Part Number
202937FEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E37-203R911
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
172-E37-203R911 Models
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C