UKL1E151KPDANATD
DigiKey Part Number
493-UKL1E151KPDANATDCT-ND - Cut Tape (CT)
UKL1E151KPDANTD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1E151KPDANATD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UKL1E151KPDANATD Models
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C