UHD1H151MPD1TD
DigiKey Part Number
493-17621-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17621-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1H151MPD1TD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHD1H151MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
685.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
979 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
61 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C