1.5KE200A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 023
Datasheet
Direct
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Upgrade
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Similar
Comchip Technology
Similar
YAGEO
In Stock: 150
Taiwan Semiconductor Corporation
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE200A-B
DigiKey Part Number
1.5KE200A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE200A-B
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO201
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE200A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V