1.5CE200A TR PBFREE | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5CE200A TR PBFREE |
Description | TVS DIODE 171VWM 274VC DO201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 99 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 171V | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 190V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 274V |