1.5KE200A
DigiKey Part Number
1.5KE200ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE200ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE200A
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V