0251.125NAT6L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 106
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 078
Datasheet
In Stock: 4 931
125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
0251.125NAT6L
DigiKey Part Number
0251.125NAT6L-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0251.125NAT6L
Description
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL
Detailed Description
EDA/CAD Models
0251.125NAT6L Models
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
1.7 Ohms