0251.125NAT1L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0251.125NAT1L |
Description | FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0251.125NAT1L Models |
Series | Package / Case |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC |
Part Status Active | Melting I²t 0.00174 |
Mounting Type Through Hole | Approval Agency CSA, cURus |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) |
Voltage Rating - AC 125 V | DC Cold Resistance 1.7 Ohms |